هیات‌وزیران در جلسه ۱۳ مهر ۱۳۹۹ به پیشنهاد مشترک وزارت نیرو و بانک مرکزی ، تصویب‌نامه موضوع تعیین تکلیف تجهیزات استخراج رمز ارز موجود در کشور را اصلاح کرد.

متن زیر به عنوان تبصره به بند (۱) تصویب نامه شماره ۵۸۱۴۴ات ۵۵۶۳۷ه مورخ 13/5/1398 اضافه شده است.

تبصره- رمز ارزهای استخراج شده براساس مجوزهای صادره این تصویب نامه ، صرفا برای تأمین ارز واردات کشور و براساس مقرراتی که بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران تعیین می‌کند قابل مبادله خواهند بود. استخراج کنندگان باید رمز ارز دست اول تولیدشده را تا سقف مجاز و به صورت مستقیم بدون واسطه به کانال‌های معرفی شده بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران عرضه نمایند. سقف مجاز رمز ارز استخراج شده و قابل مبادله توسط هر واحد استخراج کننده، براساس میزان انرژی مصرف شده توسط آن واحد، طبق دستورالعملی که توسط وزارت نیرو تدوین می شود، تعیین و به صورت دوره‌ای به بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران اعلام می‌گردد.»

تجهیزات استخراج رمز ارز

گفتنی است که بند یک مصوبه مردادماه سال گذشته دولت ، درباره شرایط استفاده از رمزها چنین می‌گفت: «استفاده از رمزارزها صرفا با قبول مسئولیت خطرپذیری (ریسک) از سوی عاملین صورت می‌گیرد و مشمول حمایت و ضمانت دولت و نظام بانکی نبوده و استفاده از آن در مبادلات داخل کشور مجاز نیست.»

به این ترتیب و با تبصره جدیدی که با مصوبه هیات دولت به مصوبه قبلی افزوده شده، بانک مرکزی مقرراتی برای تامین ارز واردات با استفاده از رمزارز تدوین خواهد کرد و عرضه رمزارزهای استخراج شده نیز به صورت دست اول، از طریق کانال‌هایی صورت می‌گیرد که بانک مرکزی معرفی خواهد کرد. به نظر می‌رسد با توجه به میزان کاهش ارز برای واردات (که در مسائل مختلفی در کشور نظیر بازار موبایل تاثیر کاملا محسوسی از خود برجای گذاشته است) دولت قصد دارد از فرصت رمزارزها برای تامین ارز واردات و همچنین تحریم‌های بانکی استفاده کند.

همکاری خود را با بایننس ایران آغاز کنید

به دنبال کمک هستید؟ با ما در تماس باشید